چادری ها

منو

تا کجا پای حجابت ایستادی ؟

 

شهیده مروه شربینی در سال ۱۹۷۷ میلادی در شهر اسکندریه متولد شد. پدرش علی شربینی و مادرش لیلا شمس هر دو شیمی‌دان هستند. مروه در سال ۱۹۹۵ از کالج انگیسی دختران فارغ التحصیل شد. وی همچنین از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۹ عضو تیم ملی هندبال مصر بود.

او در سال ۲۰۰۳ به همراه همسرش به آلمان مهاجرت کرده و ابتدا در شهر برمن و از سال ۲۰۰۸ در شهر “درسدن” ساکن شدند. همسرش،الوی علی اوکاز، وابسته فرهنگی مصر در یکی از دانشگاه‌های آلمان بود که با استفاده از بورس تحصیلی در رشته مهندسی ژنتیک تحصیل می‏کرد و جهت انجام پایان نامه دکترای خود همراه مروه به آلمان آمده بود.1234

شربینی، دکتر داروساز ۳۲ ساله مصری که به خاطر آزادگی و پایبندی‏اش بر اصول اخلاقی و دینی به دادخواهی، در دادگاه کشوری که ادعای حمایت از حقوق بشر را دارد به راحتی در برابر دیدگان قاضی و رسانه‌ها به شهادت رسید؛ اما در مقابل، دستگاه قضایی آن کشور گویی که اتفاق خاصی روی نداده، حتی دستور به ممنوعیت اطلاع رسانی و پخش اخبار مرتبط با این موضوع را صادر نمود.

چندی قبل از شهادت، شربینی به دادگاهی مراجعه کرده و آلکس دبلیو “یک روس با ریشه‌های آلمانی” را متهم به این کرد که زمانی که در پارک با پسرش بازی می‌کرده، آلکس دبلیو او را مورد توهین قرار داده و بخاطر حجاب مروه او را تروریست خطاب کرده‌است. دادگاه، شکایت شربینی را پذیرفت و آلکس را محکوم به پرداخت ۷۵۰ یورو کرد. آلکس دبلیو این حکم را نپذیرفت و تقاضای تجید نظر نمود.

در حین برگزاری جلسه دادگاه تجدید نظر در یک دادگاه درجه دو در شهر درسدن، فرد آلمانی در جلوی چشمان قاضی و سایر حاضرین به شربینی حمله کرده و با ضربات چاقو، وی را که سه ماهه باردار بوده از پا درآورد و همسر این زن و مرد دیگری را زخمی کرد. در بسیاری از دادگاهای آلمان از جمله این دادگاه در درسدن، هیچ گونه بازرسی از افراد صورت نمی‌گیرد؛ همچنین به علت آنکه الکس(قاتل) تا زمان حضور در داگاه هیچ گونه سابقه بازداشت نداشت، هیچ گونه تدابیر امنیتی برای دادگاه در نظر گرفته نشده بود.

در حین ضربات، شوهر مروه برای نجات همسرش به طرف او شتافت که توسط پلیس آلمان مورد تیراندازی قرار گرفت. پس از آن شوهرش با وضعیتی بحرانی در بیمارستان بستری گردید. برخی تیراندازی پلیس آلمان به وی را از روی اشتباه دانسته اند و مأموران امنیتی دادگاه اعلام کرده‌اند که گمان بر این بوده که شوهرش فرد مهاجم بوده و بدین خاطر وی را هدف قرار داده‌اند.

بعد از این ماجرا فرزند خردسال سه ساله اش، مصطفی که شاهد این ماجرای خونبار بود، برای معالجه تحت نظر روانشناس قرار گرفت. پیکر مروه شربینی با حضور هزاران مسلمان عزادار و حتی چند تن از وزیران دولت مصر در شهر اسکندریه مصر به خاک سپرده شد و به وی لقب “شهیده حجاب” داده شده است.

منبع : شخصیت نگار

 

_____________________________

کانال رسمی ما را در تلگرام دنبال کنید:

https://telegram.me/chadoriha_ir

دسته :  اخبار

دیدگاه ها